-Boldog testet!
-Köszi, pont ma tartom!
A test egy rendkívül összetett és intelligens rendszer, ami öngyógyításra és önkiegyensúlyozásra képes, amennyiben nem állítunk fel akadályokat az automatikusan jó működések elé.
A probléma ott kezdődik, hogy:
1. Gyermekkorunk óta érnek minket olyan hatások, amik negatív irányban hatnak a testünkre, úgymint:
- rossz minőségű cipők
- helytelen beszéd/ járás eltanulása a szülőktől
- napi több óra egy helyben ülés az iskolapadban
- nem kielégítő táplálkozás
- hormonális változások tini korban
- különböző lelki hatások/traumák
2. Mindezek után nem tanultuk meg tudatosan kiegyensúlyozni a túl sok hatást kapott rendszert avagy a saját testünket.
A test képes kiegyensúlyozni ezeket a hatásokat ideig-óráig, de előbb vagy utóbb elkezd átalakulni a nem oda illő elem miatt. Ne felejtsük el azt sem, hogy a szervezetünk - főleg gyerekkorban - nagyon gyorsan tanul.
Találd meg a kiváltó okokat
Nálad is előfordul, hogy fáj a hátad, be van állva a nyakad vagy fejfájás kínoz? Ilyen problémáknál általában odanyúlunk a sajgó testrészhez és annak a masszírozásától, lazításától várjuk a megkönnyebbülést. S habár ez rendszerint pillanatnyi enyhülést hoz, de tartós megoldást semmiképpen. Az előbb említett, megváltozott rendszerhez egy átfogó vizsgálat szükséges, ami megállapítja, hogy mi lehet a “gyökérprobléma“. Ez az esetek nagy százalékában távolabb helyezkedik el a fájdalom tényleges helyétől, mert a testen belül található rendszereink (mint fascia (izompólya) rendszer, idegrendszer stb.) minden egyes apró részlete magára a rendszer egészére is hatással van.
Ezeken a rendszereken belül aztán általában a “leggyengébb láncszem” esik áldozatul a nem megfelelő használatnak. Azaz ott érezzük a fájdalmat, ahol a test legkevésbé terhelhető része található. Ezért lehet az, hogy egy nem megfelelően működő talpi fascia pl. hátproblémákat okozhat.
Tehát, ha egy apró részlet negatív irányú változásra kényszerül a testünkben, akkor - az önbalanszírozó rendszernek megfelelően - a többi részletnek is alkalmazkodnia kell hozzá. Hangképzési szempontból ezért szükséges minden felmerülő akadályt a test egészéből vizsgálni, mert igen hamar kiderülhet, hogy azok csak valami nem megfelelő működésnek a következményei és NEM OKOZÓI!
Ezért amennyiben azt érzed, hogy egy hosszú nap után majd leszakad a hátad, vagy lerekedtél fél óra énekléstől, akkor érdemes górcső alá venni a test egészét is, hogy ne csak tüneti kezeléssel, hanem valódi megoldásokkal legyen orvosolva a probléma.
A fej és az agy szerepe a tartásban
Nagyon fontos elmondani, hogy a ma tipikus előre eső, azaz sms-nyak nem csak az esztétikusság szempontjából lehet problémás.
A szervezetünknek elsődleges és legösztönösebb célja a túlélés, ezért az agy védelme a legfontosabb. A kiegyensúlyozatlan testet minden erejével ki kell balanszírozni, hogy ez a biztonság létrejöhessen. Emiatt sokszor a hátunk és derekunk sínyli meg a hatalmas és súlyos terhelést, a légzésünk teljes átalakulásáról nem is beszélve.
Húzd ki magad, fiam!
Ismerősen cseng a fenti felszólítás? Biztos vagyok benne, hogy sokan hallottuk tinédzserként. A kérésnek eleget téve aztán hátra feszítettük a vállainkat, előre toltuk a mellkasunkat és ebben a csuda kényelmes testhelyzetben körülbelül két percet eltöltve ugyanúgy visszarendeztük magunkat az eredeti pozíciónkba.
Sok ember azt feltételezi, hogy a rossz tartása hátterében a nem megfelelően használt és tartott hátizmok állnak. Természetesen a hátizmok erősítésére szükség van. A tapasztalatom viszont az, hogy arra egyáltalán nem gondolnánk, hogy egy másik oldalról közelítsük meg a felmerült problémát, azaz elölről, a mellkas felől. (Gondoljunk bele, énekesként egy nyitott és szabad mellkas mennyire jó alapot nyújt a megfelelő légzéshez).
Ehhez a beszűkültebb mellkasi izomzathoz általában egy zárkózottabb, magát nehezen nyitó személyiség is tartozik. Ezzel a tartással pedig benne tartja magát ebben a testi - és ezzel együtt mentális - helyzetben is.
Ezért ilyen esetben a lehetségesen berövidült mellkasi izomzatot feltétlenül kiemelten kell kezelni.
Miért fontos a levegőadás/ légzés szempontjából a jó tartás?
A levegőoszlopnak a kiadott hang frekvenciájának megfelelő legideálisabb úton és emellett a legakadálytalanabbul kell haladnia, különben a test legkülönbözőbb dolgokkal fog kompenzálni. Ezekből alakulnak ki később azok hangképzési problémák, ami a levegőoszlop helytelen irányításából fakadnak. (Mint pl. nyomás, szorítás, préselés stb.). Itt is elképesztően fontos, hogy a gyökérproblémát fejtsük meg, azaz hogy a test mivel állít akadályokat a szabadon áramló levegő elé.
Milyen egyéb következményei vannak a rossz tartás hatására kialakult nem megfelelő légzésnek?
Természetesen nem csak énektechnikai, hanem fiziológiai hatása is van a nem megfelelő légzésnek. A belső szerveik vérellátása drámai módon tud csökkenni egy nem megfelelő légzőrendszerrel, Ugyanígy ezek szabad mozgásának a biztosítását is csak egy megfelelően tartott testtel tudjuk elősegíteni.
A lelki összefüggések
“Mintha mázsás súlyokat cipelne”
“Gombóc van a torkában”
Mindannyian éreztük már magunkat hasonló helyzetben. A lelki dolgaink is kihatnak a légzésünkre illetve a légzésünk megváltoztatásával megszabadulhatunk régi traumáinktól is. A bolygóidegről szóló blogposztban (ITT és ITT) említettem, hogy mennyire effektív lehet testi oldalról megváltoztatni egy lelki eseményt.
Tehát nem csak attól lesz jobb a légzésem, hogy feloldom magamban a mentális blokkjaimat, hanem ez fordítva is hatalmas segítséget nyújthat. Ezt egyáltalán nem tudjuk kikerülni, hiszen a megváltozott testhelyzet egy “új embert” is kíván.
Figyeljünk hát magunkra, adjuk meg a testünknek a tiszteletet azzal, hogy a neki megfelelően tartjuk. Sokszorosan meg fogja hálálni a törődést.
A következő posztban részletesebben olvashattok a légzésről, annak a hétköznapi életünkre illetve éneklésre gyakorolt hatásairól.
Ha nem akarsz lemaradni a legújabb posztokról, iratkozz fel a hírlevélre, vagy kövess az alábbi közösségi médiákon keresztül, ahol a legújabb felfedezéseket, hasznos tippeket és érdekes tudnivalókat olvashatsz az énekléssel, a hanggal és az emberi testtel kapcsolatban:
Comments